مقالات

فواید قلیان، آیا قلیون فوایدی دارد؟

فواید قلیان، آیا قلیون فوایدی دارد؟

مزایا و فواید قلیان کشیدن

شاید کمی عجیب به نظر برسد اما قلیان کشیدن درست و اصولی می‌ تواند برای بدن مزایایی داشته باشد. تا کنون هر آنچه که خوانده این و شنیده‌ایم در رابطه با معایب قلیان کشیدن بوده است، اما آیا تا کنون این سوال را از خود پرسیده اید که دود کردن تنباکو قلیان یا به عبارتی قلیان کشیدن می‌ تواند مزایایی برای فرد داشته باشد یا خیر؟

در جواب این سوال باید بگوییم بله. استفاده درست و اصولی از قلیان می‌ تواند مزایا بسیاری برای فرد به دنبال داشته باشد. در ادامه به معرفی این مزایا خواهیم پرداخت.

فواید قلیان - فواید قلیون

دود کردن غصه ها

یکی از مهم ترین دلایلی که باعث می شود عده زیادی به سمت قلیون کشیدن روند، رهایی از غم و غصه ها است. فرض کنید با دوستان یا اعضای خانواده خود دور هم جمع می شوید و در شادی و غم از قلیان کشیدن استفاده می کنید. این روش باعث می شود تا همبستگی میان شما و دوستانتان افزایش پیدا کند،و همچنین برای چند ساعت هم که شده از غم و غصه خود دور باشید.

افزایش شادی و آدرنالین

تحقیقات انجام شده نشان داده است که استفاده کم از قلیان می تواند شادی و آدرنالین فرد را به طور قابل توجه ای افزایش دهد. همین موضوع باعث می شود تا میل به مصرف قلیان در افرادی که حداقل یک بار این روش را امتحان کرده اند، به طور قابل توجه ای افزایش یابد.

درمان بیماری های ریوی

تا کنون هر چه که شنیده اید در رابطه با معایب قلیان کشیدن برای ریه است. دلیل این پدیده نیز به تنباکو برمی گردد. شما می توانید با اضافه کردن گلاب و همچنین عرق نعنا به آب قلیان آن را به وسیله ای برای شفابخشی تبدیل کنید. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که در این شیوه بهتر است از تنباکو استفاده نکنید. چرا که معایب قلیان کشیدن به دلیل نیکوتین تنباکو پدید آمده است.

فواید قلیون و فواید قلیان

درمان سرد مزاجی

اگر دارای مزاجی سرد هستید، و این موضوع شما را آزرده خاطر می کند، قلیان کشیدن می تواند به شما کمک کند. استفاده از دود قلیان می تواند با عبور از ریه شما مزاج شما را از سرد به گرم تغییر دهد.

البته توجه داشته باشید که زیاده روی کردن ممکن است به شما صدمه بزند. پس قطعا از استفاده زیاد قلیان خودداری کنید.

افزایش میل جنسی

تحقیقات انجام شده بر روی قلیان کشیدن نشان داده است که استفاده به اندازه و مفید این وسیله حتی می تواند در روابط عاطفی و جنسی افراد تاثیر گذار باشد. نتایج تحقیقات نشان داده است افرادی که از قلیان استفاده می کنند، معمولا نسبت به افراد عادی از میل جنسی بیشتری برخوردارند.

درمان سفلیس

درمان از جمله بیماری های باکتریایی است که ممکن است در اثر آمیزش جنسی غیر کنترل شده پدید آید. در زمان های قدیم که درمان موثری برای این بیماری وجود نداشت، افراد سعی می کردند با استفاده از شنگرف به جای تنباکو با قلیان کشیدن این بیماری را کنترل کنند.

استفاده از قلیان به عنوان وسیله ای تزئینی

استفاده کردن از قلیان همیشه به معنای دود کردن نیکوتین نیست. گاهی از این وسیله برای زیبایی بخشیدن به محیط اطراف استفاده می شود. امروزه قلیان‌ های تزئینی بسیاری ساخته و وارد بازار شده اند که هر کدام می تواند تاثیرات بسیاری در زیبا سازی دکوراسیون و محیط داشته باشد. اگر علاقه ای به قلیان کشیدن ندارید، می توانید با خرید قلیان زیبا برای زیبا سازی محیط، تغییر بسیاری در دکوراسیون منزل خود ایجاد کنید.

نکاتی در رابطه با قلیان کشیدن

آنچه که باعث می شود قلیان کشیدن موجب صدمات جسمی فراوان شود، عدم رعایت نکات است. بنابراین اگر قصد دارید حتی یک بار هم قلیان کشیدن را تجربه کنید، بهتر است که به این نکات توجه داشته باشید.

 • مصرف بی رویه هر چیزی مضر است حتی اگر آن چیز بهترین باشد. بنابراین از مصرف بی رویه قلیان جدا خودداری کنید. چرا که ممکن است بیماری های قلبی و ریوی بسیاری در کمین شما باشد.
 • متاسفانه بسیار دیده می شود که افراد در هنگام قلیان کشیدن نکات بهداشتی لازم را رعایت نمی کنند. همین موضوع نیز باعث می شود تا عفونت های ویروسی بسیاری در کمینشان باشد. حتی اگر نمی توانید نی قلیان های خود را تعویض کنید، توصیه می کنیم که حتما پس از هر استفاده نی را بشویید.
 • اگر مبتلا به بیماری های ریوی هستید، قلیان کشیدن اصلا برای شما مناسب نیست.
 • آب قلیان هر چند وقت یک بار باید تعویض شود. اینگونه معایب قلیان کشیدن به طور قابل توجه ای کاهش می یابد.
 • از مصرف قلیان در دوران بارداری خودداری کنید. چرا که دود کردن نیکوتین می تواند سلامت شما و جنین تان را به خطر بیاندازد.

فواید قلیان و یا فواید قلیون

کاهش عوارض قلیان کشیدن

لازم به ذکر است با انجام یک سری از اقدامات امکان کاهش عوارض قلیان کشیدن وجود دارد. با دانستن این اقدامات می توانید شانس خود برای ابتلا به بیماری هایی که در اثر قلیان کشیدن به وجود می آید را به طور قابل توجه ای کاهش دهید.

 • مصرف زیاد آب پس از قلیان کشیدن می تواند سم نیکوتین را به طور کامل از بدن شما دفع کند‌. بنابراین بهتر است پس از قلیان کشیدن مایعات زیاد بنوشید.
 • ورزش کردن یکی دیگر از اقداماتی است که می تواند اثر مضر قلیان کشیدن را به طور قابل توجه ای کاهش بخشد.
 • مصرف چای سبز به دلیل دارا بودن خاصیت آنتی اکسیدانی می تواند در دفع نیکوتین از بدن موثر واقع شود.
 • اگر قلیان می کشید سعی کنید در کنار آن حتما روزی یک یا دو سیب مصرف کنید تا اثر قلیان بر روی سلامتی را کم کنید.
 • زنجبیل از دیگر مواد غذایی است که می تواند التهاب بدن انسان را کاهش دهد. شانس ابتلا به سرطان را پایین بیاورد. سموم موجود در بدن را به طور کامل از بین ببرد. همین موضوع باعث می شود تا به افراد قلیانی توصیه شود که پس از مصرف قلیان حتما از زنجبیل استفاده کنید تا اثرات نیکوتین از بدن شما پاک شود.
 • در آخر به این نکته توجه داشته باشید که سخنان بیان شده به معنای تشویق شما برای قلیان کشیدن نیست. تنها جنبه آگاهی بخشی دارد‌.

مقاله برایتان مفید بود؟

این مقاله رابه اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید ترین مقالات
Start typing to see posts you are looking for.